<50€, inne

5 Whisky do 50€ warte uwagi

Łatwo znaleźć informacje w internecie na temat whisky tańszych, dla początkujących, informacje te zazwyczaj kierują szukającego w stronę podstawowych wypustów destylarni, które nie zawsze mogą oczarować, a niekiedy wręcz zniechęcić do dalszego szukania. Sam, zaczynając przygodę z whisky, rozpocząłem Glenfiddichem 12letnim OB który zniechęcił mnie skutecznie do tego trunku na kolejne miesiące, dlatego postanowiłem stworzyć swoje zestawienie najciekawszych, dostępnych butelek do ~50€/0,7l.

1. Laphroaig PX Cask OB 48%

Jest to najdroższa whisky w zestawieniu, około 70€ za 1l, co w przeliczeniu daje nam około 50€/0,7l. Jest to miraż beczek po Burbonie i PX.

Bardzo lubię tą pozycje, gości u mnie regularnie, jest idealna do sączenia przy filmie.
Nos: słodko, dymnie, pikantnie, czuć młodość, narowistość, suszone śliwki, drewno z ogniska, szpital.
Język: słodko, torf, szpital, popiół, drewno, imbir, słabo przebijające się ciemne owoce

2. Ledaig Rioja Cask Finish OB 46,3%

Dymny destylat, jak poprzednik. Wypust destylarni Tobermory w mocy 46,3% po beczkach
Ex Bourbon + Rioja Cask Finish. Podniesione ABV nie sprawia wrażenia palenia, ostrości, ładnie uwypukla smak. Koszt to okolo 35€.
Nos: Owocowo błotny, czerwona porzeczka, kwaśne jabłko, truskawki, czerwona oranżada, marmolada różana, torfowy i bagienny klimat.
Język: Torf, swąd, orzechy laskowe, migdały, winogrona, rodzynki, trochę miodu, toffi, czekolada z chilli, grejpfrut.

3. Campbeltown Loch Blended Malt NAS 46%

Ta butelka gościła już na łamach bloga. Do kupażu wykorzystano destylaty z Springbank, Hazelburn, Longrow, Kilkerran i Glen Scotia. Butelke można dorwać do 40€. Zależnie od Batchu będą one się różniły smakiem, ale trzymają poziom. Polecam te z 2023.

Nos 👃 85:
Nos nie wskazuje rewelacji, powiedziałbym, że nawet nic specjalnego, choć bardzo fair jak za cenę 40€. Lekki, mineralny dym, wanilia, miód, figi, z tyłu majaczą słodkie czerwone owoce pomieszane z kwaśna wiśnia.

Język 👅 88:
Tu już się dzieje o wiele więcej, niskie ABV nie przeszkadza, słodkie, dojrzałe czerwone owoce, dżem, lekka mineralność, kwaskowatość i dym, cynamon, tarta z jabłkami.

4.Classic Of Islay Jack Wiebers Whisky NAS

Cena to 30-50€ zależnie od batchu/rocznika. Jest to zawsze Single Cask butelkowany w mocy beczki, więc jest to prawie zawsze ponad 50% ABV. Silnie torfowy destylat, tu również większość batchy trzyma dobry poziom.


Nos 👃 88:
Przyjemny, ciepły, wędzony dym, sporo kawy i orzechów, popiół, tytoń, mineralnie, czarny pieprz, słonina

Język 👅 86:
Uderzenie wędzonego dymu i chili, po chwili orzechy, słonina, tłusto, gorzka czekolada, sporo popiołu i tanin z drewna

5. Blended Scotch Whisky 2011 Murray McDavid 12 Y.O 49,5%

Kolejny blend, tym razem destylat z Caol Ila, BenRiach i North British, 12 lat, beczki
Madeira & Red Wine Finish, prawie 1500 butelek, brzmi i smakuje nieźle. Link do sklepów można znaleźć na wb, cena to około 37€.
Nos: ogrom czerwonych owoców, kompot z suszonych, skóra, mokre liście, odrobina brudu piwnicznego
Język: dość łagodny, brudny i mineralny to dość ciekawe, jest coś co nie potrafię nazwać między ziołami a bandażami, a może po trochu tego i tego, jest też pieprz, ściółka leśna, kakao, gorzka czekolada i skóra

Tagged , , , , , , , , , ,